Haber

“Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması” Ödül Töreni Yapıldı, 12 Firma Ödül Aldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TOBB Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) ve Türkiye Ekonomi Siyasal Araştırmalar Vakfı (TEPAV) işbirliğiyle düzenlenen “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması”nın ödül töreni bugün TOBB Towers’ta gerçekleştirildi. Törende 12 firma ödül aldı.

TOBB, TOBB KGK ve TEPAV iş birliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması”nın ödül töreni bugün Ankara TOBB Towers’ta gerçekleştirildi. Törende “Kadın İstihdamını En Çok Artıran Şirket” ve “Girişimci Kadının Gücü” olmak üzere iki ana kategoride 12 ödül verildi. 19 Kasım Dünya Kadın Girişimcilik Günü kapsamında düzenlenen törenin açılış konuşmalarını TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk yaptı.

NURTEN ÖZTÜRK: “KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİ DESTEKLEMEK VE KADIN GİRİŞİMCİ SAYIMIZI ARTIRMAK İÇİN GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Öztürk konuşmasında şunları söyledi:

“Kadın girişimciliği hem ülkemizde hem de dünyada son derece değerli. Kadın girişimciliğini desteklemek ve kadın girişimci sayısını artırmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bu nedenle kadın girişimcilerimizi daha görünür kılmak ve onları daha da görünür kılmak istedik. Türkiye Kadın Girişimcilik Yarışmalarını düzenleyerek daha şevkle çalışın. Bu arada kadın istihdamını en çok artıran firmaları ödüllendirerek diğer firmalara da örnek olsun istedik. Bildiğiniz gibi dünya ölçeğinde baktığımızda kadınlar hâlâ İstenilen yerde değil.Hem istihdam hem girişimcilik hem de toplumsal cinsiyet eşitliği açısından… Türk Kadın Girişimciler Meclisi olarak misyonumuz kadınların haklara sahip olmasını sağlamak ve kadınlarımızın Büyük Atamızın sahip olduğu hakları korumasını sağlamaktır. Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemize en büyük başarı olarak armağan edilen kadınlara armağan edilen ve Sayın Önderimiz Rıfat’ın dediği gibi ‘Kuş tek kanatla uçmaz’ diyoruz, Büyük Atamız , ‘Toplumun bir ucunu zincirlerle bağlı tutmak diğer ucunun göklere yükselmesini engeller.’ Bu nedenle görevimiz kadınlarımızı daha da yüceltmek ve onları hem Türkiye’de hem de dünyada hak ettikleri yere getirmektir.

“DÜN ÇALIŞTIĞIMIZDAN ÇOK DAHA HIZLI KOŞACAĞIZ VE ZİNCİRLERİ KIRACAĞIZ”

Geçen yıl ilkini gerçekleştirdik. Türkiye Girişimci Kadının Gücü Yarışmamız bize gerçekten değerli kadınlarımızla tanışma fırsatı verdi. ‘Mesleğin cinsiyeti yoktur’ diyerek çok değerli, kadına inanan, kadın istihdamını artıran firmaların olduğunu bize gösterdi. Geleneksel Kadın Girişimciler Kurulu Yarışmalarımızı bu yıl daha da ileriye taşımak istiyoruz. Ama benim için en önemlisi bu yarışmayı Cumhuriyetimizin 100. yılında, yani 19 Kasım Dünya Kadın Girişimciler Günü’nde yapmış olmamız. Hepinizin Dünya Kadın Girişimciler Günü’nü kutluyor, desteklerinden dolayı TEPAV’a teşekkür ediyorum. Ödül alan tüm kadınlarımızı canı gönülden tebrik ederken, ödüle başvurma cesaretini gösterenleri, kendine güvenen kadınlarımızı, ‘benim’ diyen, var olan ve yaratabilen kadınlarımızı da sevgi ve saygıyla kucaklıyorum. Bildiğiniz gibi kadın istihdamında OECD ülkeleri arasında son sıralardayız. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bizim gibi kadınları güçlü, uyanık, zeki, aydın bir ülkenin OECD ülkeleri arasında en altta yer alması kabul edilemez. “Biz kadın girişimciler olarak dün çalıştığımızdan çok daha hızlı koşarak zincirleri kıracağız.”

RIFAT HİSARCIKLIOĞLU: “KURULLARIMIZ BUGÜN BU COĞRAFYANIN EN BÜYÜK, EN KAPSAMLI VE EN YETKİLİ GİRİŞİMCİLİK ‘AĞI’ OLMUŞTUR”

Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu Cumhuriyetimizin 84. yılında 29 Ekim 2007 tarihinde kurduk. Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmanın mutluluğunu paylaşıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü kutluyoruz. Kahraman silah yoldaşlarımızı, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.Ülkemizdeki kadın ve genç kızları girişimciliğe teşvik etmek amacıyla ilk olarak TOBB Kadın Girişimciler Heyetimizi kurduk.2009 yılında TOBB Genç Girişimciler Heyeti’ni kurduk. Gençlerimizi girişimciliğe teşvik etmeyi amaç edinen heyetlerimiz, bugün bu coğrafyanın en büyük, en kapsamlı ve en yetkin girişimcilik ‘ağı’dır ve dünya çapındaki oda camiamızda da bir marka haline gelmiştir. Ülke ve farklı ülkelerde de sizleri örnek aldık, heyetlerimiz geçmiş dönemde çok aktif çalıştılar, adeta proje fabrikası haline geldiler.

“HEM KADIN VE GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULUNUN GELDİĞİ NOKTAYI VE BAŞARDIKLARINI GÖRÜYORUM VE SİZİNLE GURUR DUYUYORUM”

81 il ve 160 ilçedeki Kadın ve Genç Girişimci Konseylerimiz girişimcilik kültürünün geliştirilmesi için sahada çalıştı. Dijital ve yeşil dönüşümden yapay zekaya, e-ticaret ve e-ihracattan blockchain teknolojisine kadar birçok alanda eğitim ve danışmanlık hizmetleri verildi. Meclis üyelerimiz gençlere ve kadınlara rol model oldu. Mentorluk yaparak girişimcilik maceralarına rehberlik etti. İl ve ilçelerde düzenledikleri etkinliklerle hem girişimciliği teşvik ettiler hem de girişimcilere destek sağladılar. Ülkemizin ve dünyanın en büyük firmalarıyla ortak projeler geliştirildi. Girişimcilerimizi Anadolu’nun dört bir yanında oda ve borsalarımızın himayesindeki fiziki girişimcilik merkezlerinde ağırladılar, onlara yeni insanlarla tanışma fırsatı sundular, işlerini kurmalarına yardımcı oldular. Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu’nun geldiği noktayı, neler başardığınızı, nereden geldiğinizi görüyorum ve sizinle gurur duyuyorum. Yüzyılın en büyük deprem felaketinde meclislerimiz büyük bir dayanışma ve seferberlik örneği gösterdi. Depremzedelerin yardımına koştunuz, onların yanında oldunuz. Bu fırsatı değerlendirerek hepinize kalbimin derinliklerinden teşekkür etmek istiyorum.

“KADIN GİRİŞİMCİ KURULLARIMIZDAN BAKANLAR ÇIKTI, MİLLETVEKİLLERİMİZ ÇIKTI”

Geçtiğimiz ay il delegasyonlarımızın seçimlerini tamamladık. Yeni seçilen liderlerimizi, yürütme kurulu üyelerimizi ve il meclisi üyelerimizi tebrik ediyorum. Seçimlere katılım ve bu görevlere olan talep ilk defa en yüksek seviyeye ulaştı. Seçim süreçleri de oldukça rekabetçi ve çekişmeli geçti. Bu durumdan ayrıca memnun oldum. Çünkü bu durum heyetlerimizin ulaştığı seviyenin göstergesiydi. Ama burada durmak yok. Bakın oda ve borsalarda kadın yönetim kurulu başkan ve meclis başkanlarının sayısı 9’a çıktı. Kadın yönetim kurulu üye sayısı 56’ya çıktı. 2008 yılında kadın meclis üye sayısı 93 iken bugün bu sayı 334’e çıktı. . Kadın Girişimcilik Kurullarımızdan bakanlar ve milletvekilleri çıktı. Yani buradalar, ilgi ve talep artacak. Bundan sonraki seçim süreci de daha sıkı olacak. Buna da hazırlıklı olmanız gerekecek. Elbette bu bir bayrak yarışı. Artık seçim dönemi sona erdi. Geçtiğimiz yıl görev yapan tüm girişimci kardeşlerimizi kucaklayın.

“HEM BİREYLERİN HEM ÜLKENİN ZENGİNLEŞMESİNİN YOLU GİRİŞİMCİLİKTEN GEÇER”

Türkiye’de yeni girişimcilerin ortaya çıkması için vizyonunuza ve rehberliğinize ihtiyacımız var. Çünkü hem bireylerin hem de ülkenin zengin olmasının yolu girişimcilikten geçmektedir. TOBB’un hem yurt içinde hem de yurt dışında kazandığı saygıya yakışır çalışmalar yapacağınıza inancım tamdır. Bu bağlamda size beş tavsiyem var: Öncelikle rol model sizsiniz. Gidin ve bir rol model olarak nasıl başarılı olduğunuzu anlatın. Hayallerinizi nasıl gerçeğe dönüştürdüğünüzü bize anlatın. Zorluklarınızı ve deneyimlerinizi potansiyel girişimcilerle paylaşın. İkinci olarak üniversitelerde girişimcilik kulüpleri ve kadın girişimcilik kulüpleri kurun. Varsa çalışmalarını etkinleştirin. Yarının girişimcilerinin bugün üniversitede deneyimlerinizi paylaştığınız kardeşlerimiz olacağını unutmayın. Üçüncüsü delegasyonlarımızın başarılı olmasının yolu çevrelerindekilerle iyi diyalog kurmaktan geçiyor. Bu anlamda oda/borsa liderlerimizle iyi geçinin ve uyumlu çalışın. Şehriniz için projeler yaparken onlardan destek alın. Valiyle, belediye başkanlarıyla, milletvekilleriyle ve kamu yönetimiyle tanışın, daima diyalog halinde olun.

“YOLA ÇIKTIĞIMIZ 2007 YILINDA TÜRKİYE’DE TOPLAM GİRİŞİMCİLER İÇİNDE KADIN GİRİŞİMCİLERİN ORANI YÜZDE 4 OLDU. BUGÜN YÜZDE 10’A ÇIKTI”

Dördüncüsü, heyet toplantılarınızı aksatmayın. İcra komitelerinizle yılda en az 4 kez buluşun. Bu toplantılarda mutlaka birliğimizin yaptığı projeleri paylaşın. Bu çalışmaları yerelde yaygınlaştırmaya çalışın. Yılda iki kez tüm il meclis üyelerinizle görüşmeniz gerekiyor. Bölgesel toplantılarınızı sistematik bir şekilde yapın. İl ziyaretlerimde sizlerle ve heyet üyelerimizle görüşmek isterim. Beşinci tavsiyem; Sosyal ve yerel medyayı aktif kullanın. Sosyal medya çağının bir parçası. Reklam vermekten çekinmeyin. Odanızı, borsanızı ve sendikanızı sosyal medyadan takip edin, yaptıklarımızdan haberdar olun. Yerel medyayı çok iyi kullanın. Son olarak farklı derneklerde üyelikleriniz ve görevleriniz olabilir. Ama unutmayın, bu bir şemsiye organizasyondur. Öncelikle buraya aidiyetinizi geliştirmelisiniz. Eğer buna dikkat ederseniz heyetiniz daha da büyüyecektir. Sen de büyüyeceksin. Başladığımız 2007 yılında Türkiye’deki toplam girişimciler içinde kadın girişimcilerin oranı sadece yüzde 4’tü. Bugüne kadar görev yapan tüm arkadaşlarım sayesinde Türkiye’deki toplam girişimciler arasında kadın girişimcilerin oranı yüzde 10’a çıktı. Bu sizin için en somut performans kriteridir. İlimizde ve ilçemizde kadın girişimci oranının arttırılması ortak hedeftir.

“BAŞVURU EDEN FİRMALARIMIZDA KADIN İSTİHDAM ORANI BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 31 ARTTI”

Ülkemizde kadın girişimciliğinin görünürlüğünü artırmak amacıyla geçtiğimiz yıl TOBB Kadın Girişimciler Kurulumuz ve TEPAV iş birliğiyle Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışmasını başlattık. Klasik yarışmamızın bu yıl ikincisinde toplam 6 kategoride 12 firmayı ödüllendireceğiz. Bu yıl oldukça fazla başvuru aldık. Güçlü bir eleme süreci yaşadık. Öncelikle 2021-2022 döneminde kadın çalışan sayısını en çok artıran ilk 3 şirketi ödüllendireceğiz. Başvuru yapan firmalarımızın kadın istihdam oranı bir önceki yıla göre yüzde 31 arttı. Ödül alan şirketlerimizde ortalama kadın çalışan sayısı 315 oldu. ‘Girişimci Kadınların Gücü’ kategorimiz sadece kadın girişimcilerin başvurularına açıktı. Burada; En hızlı büyüyen, ihracatını en çok artıran, en çok dijitalleşen ve en çevreci olan kadın girişimcilerimiz 2021-2022 dönemindeki performanslarına göre değerlendirildi. Başvuru yapan kadın girişimcilerimizin Türkiye’nin milli gelir büyümesinin 1,5 katı büyüme gösterdiği görüldü. Başvuru yapan firmalarımızın yüzde 78’i 55 farklı ülkeye ihracat yapıyor. Ödül almaya hak kazanan firmalarımızın 2021-2022 döneminde ortalama büyüme oranı yüzde 101.

“Aklın ve Başarının Cinsiyeti Yoktur. KADIN GÜÇLÜ OLURSA TOPLUM VE ÜLKE GÜÇLÜ OLUR”

Görüyorsunuz, fırsat verildiğinde kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok. Tüm bu karşı konulmaz başarı hikayelerine imza atan kadın girişimcilerimizi yürekten kutluyorum. Onları alkışlamak istiyorum. Aklın ve başarının cinsiyeti yoktur. Kadın güçlü olursa toplum da ülke de güçlü olur. Kadınların iş hayatında giderek daha fazla yer almasıyla ülkemiz güçleniyor. “Kadınların önlerine çıkmadıkça başaramayacakları hiçbir şey yoktur.”

Açılış konuşmalarının ardından Nurten Öztürk’e TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Işınsu Kestelli ve Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından plaket takdim edildi.

İKİ ANA KATEGORİDE 12 ÖDÜL SAHİPLERİNE VERİLDİ

Törende ödül alan firmalar şöyle:

Kadın İstihdamını En Çok Artıran Şirket:

Birincisi: Gürmen Giyim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

İkincisi: Halsan Halı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Üçüncüsü: Trakya Özel Sağlık Tesisleri Anonim Şirketi

Girişimci Kadının Gücü

En Çevreci Kadın Girişimci:Burpol Polimer Plastik Sanayi Ticaret Anonim Şirketi

En Dijitalleşen Kadın Girişimci:Elman Otomasyon Sistemleri Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilgi Teknolojileri Restoran Tarım Gıda Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

İhracatını En Çok Artıran Kadın Girişimci:

Adet bazında: Ak Celep Pamuk Gıda Tarım İşleri Dokuma ve Turizm Sanayi Ticaret İthalat İhracat Limited Şirketi

Oran bazında: Umdasch Madosan Raf Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

En Hızlı Büyüyen Kadın Girişimci:

Birincisi: Asya Entegre Atık Yönetimi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

İkincisi: Patiswiss Çikolata Beslenme Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Üçüncüsü: Batı Plus Dokuma Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Dördüncüsü: Harga İnşaat Turizm Ltd.

Beşincisi: Bade Kumaş Dokuma Konfeksiyon Turizm İç ve Dış Ticaret Sanayi Anonim Şirketi”

bismil-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler