Haber

AB, Karadağ’da cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan karara tepki gösterdi

Avrupa Birliği (AB), Karadağ’daki siyasi aktörleri “Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini sınırlayan kararı” iptal etmeye çağırdı.

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç’in daha önce veto edip meclise geri gönderdiği cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan yasal düzenleme Meclis tarafından onaylandı. Avrupa Komitesi Sözcüsü Ana Pisonero, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Karadağ’daki provokatif eylemlerin bir an önce sona ermesi gerektiğini belirtti. Karadağ’ın Anayasa Mahkemesi üyelerini aday göstererek kurumsal krizi sona erdirme fırsatını bir kez daha kaçırdığına dikkat çeken Pisonero, “Karadağ vatandaşlarının temel haklarını korumaları ve AB yolunda ilerlemeleri için işleyen bir Anayasa Mahkemesi kilit önemdedir. .”

Öte yandan ABD’nin Podgorica Büyükelçiliği de barışçıl ve yapıcı görüşmeler çağrısında bulunarak, “Karadağlı siyasetçileri ve ülkenin tüm vatandaşlarını siyasi sorunlara barışçıl çözümler bulmaya davet ediyoruz” dedi.

İnsanlar sokağa döküldü

Karadağ’da cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan yasal düzenlemeyi protesto etmek için yüzlerce kişi arabalarıyla başkent Podgorica’ya gelerek meclis önünde toplandı. Meclis önünde toplanarak sabah saatlerinden itibaren yolları kapatan göstericiler, cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan yasayı bir kez daha onaylayan Meclis’e tepki göstererek meclis binasına taş, şişe ve meşale fırlattı. Meclis binası önündeki güvenlik koridorunu aşarak bina giriş kapısının camını kıran göstericilere polis biber gazıyla müdahale etti.

Karadağ’daki Sırp yanlısı partiler, cumhurbaşkanının hükümeti kurma görevini kimseye devretmemesi durumunda, Meclis’te çoğunluğu sağlayan adayın göreve gelmesini öngören bir yasa düzenlemesi önerdiler. Karadağ Parlamentosu’nda yapılan oylamada söz konusu yasal düzenlemeye toplam 41 onay oyu verildi. Cumhurbaşkanı Djukanoviç ise parlamentonun kararını imzalamayı reddederek “tartışmalı yasayı” parlamentoya geri gönderdi. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu